Porady


Jak malować?

Celem malowania jest uzyskanie powłoki o możliwie jak najlepszej jakości. Powłoki trwale i mocno przylegającej do podłoża, o stabilnej i jednolitej barwie. Jakość powłok zależy nie tylko od jakości farby, ale także - w równej, jeśli nie w większej mierze - od odpowiedniego przygotowania malowanych powierzchni oraz właściwego doboru narzędzi.

Staranne malowanie zaczyna się już na etapie wyboru odpowiedniej farby, dobranej do rodzaju i położenia malowanej powierzchni. Inną farbę wybierzemy do wnętrz, a inną do malowania ścian zewnętrznych narażonych na wpływy atmosferyczne. Zawsze jednak trzeba starannie przygotować powierzchnie, które mają być pokryte farbą. Równie istotny jest odpowiedni dobór narzędzi, proste pędzle bowiem już nie zawsze są w stanie pomóc nam w osiągnięciu pożądanego efektu.

W poniższym krótkim poradniku dowiesz się jak malować, jak wybierać farby, jakich narzędzi używać w celu otrzymania powłoki o pożądanych właściwościach - odpowiedniej trwałości, odporności na wilgoć, światło słoneczne i oczywiście właściwym kolorze.

 

Krok po kroku

1. Jak odpowiednio przygotować podłoże?

Należy wypełnić wszelkie ubytki i szczeliny zgodnie ze sztuką budowlaną

 

Podłoża z płyt gipsowo-kartonowych

Spoiny pomiędzy płytami wypełnia się masą szpachlową. Następnie nakłada się specjalną siatkę, na którą z kolei nakłada się ostateczną warstwę szpachli, wyrównuje się, wygładza i pozostawia do wyschnięcia. W kolejnej czynności spoinę szlifuje się drobną siatką ścierną. Zaszpachlować i przeszlifować należy również wgłębienia w miejscu wkręcania wkrętów mocujących płytę do profili konstrukcyjnych ścianki.

Przed właściwym malowaniem ściankę należy zagruntować jedno- lub dwukrotnie farbą podkładową Nobiles Latex Grunt.


Podłoża z farbami klejowymi

Podłoża malowane wcześniej farbami klejowymi można przygotować na dwa sposoby.

Jeśli wcześniejsze warstwy farb klejowych są grube (kilka-kilkanaście warstw) należy je usunąć - zwilżyć wodą, zeskrobać szpachelką, ścianę umyć wodą z mydłem, a następnie czystą wodą.

Przy 1-2 warstwach farby klejowej można ją związać gruntem do porowatych podłoży. Wystarczy wtedy nałożyć grunt, który wniknie w farbę klejową i ją zwiąże. Oczywiście należy też naprawić szczeliny i ubytki.

 

Podłoża z farb emulsyjnych

Podłoża farb emulsyjnych, po naprawieniu ubytków i rys nie wymagają na ogół szczególnego przygotowania. W niektórych pomieszczeniach warto jednak umyć takie powierzchnie wodą z detergentem - szczególnie w pomieszczeniach, gdzie występuje kurz, błoto lub tłuste osady (korytarze, kuchnie). Potem całość zmyć wodą.

 

2. Od czego zaczynamy malowanie?

Malowanie zaczynamy od sufitów. Malowanie należy rozpocząć od rogu najbliższego okna lub - w razie braku okna - od najbliższego źródłu światła. Wąski pasek - krawędź między sufitem a ścianą malujemy małym pędzlem lub przyrządem do malowania krawędzi (płytka pokryta krótkim włosiem, z bocznymi rolkami ułatwiającymi dokładne prowadzenie przy krawędzi), następnie powierzchnię sufitu zamalowujemy już dużym pędzlem lub szerokim wałkiem.

Sufit malujemy równoległymi pasami od najlepiej oświetlonej krawędzi do najciemniejszej, każda następna warstwa farby ma być kładziona obok poprzedniej. Uniknie się wtedy widocznych smug i kontrastowych pasów, dodatkowo uwydatnianych przez oświetlenie.

Każdą kolejną warstwę nanosi się po całkowitym wyschnięciu poprzedniej, w przeciwnym wypadku można bowiem oderwać płaty niezaschniętej jeszcze farby.

Następnie, w podobny sposób malujemy ściany. Przy malowaniu wałkiem, malujemy naprzemiennie ukośne, zachodzące na siebie pasy.

 

3. Co zrobić, jeśli malujemy wielobarwnie?

Warto pamiętać, że nie czekamy aż farba "zachodząca" na taśmę całkowicie wyschnie, tylko odklejamy taśmę jeszcze przy nieco wilgotnej powłoce. Uchroni to krawędź wymalowania przez "szczerbieniem" się.

 

Żródło zaczerpnięte ze strony porady www.nobiles.pl

 

Malowanie ścian Tikkurila
 
Wybierz produkt


•    Malowanie ścian powinno rozpocząć się od wyboru produktu według określonych kryteriów – stopnia połysku i wielkości powierzchni, którą chcemy zamalować. Kolory ścian matowych dają poczucie uspokojenia i wewnętrznej harmonii, zaś kolory ścian błyszczące nadają pomieszczeniom dynamiki, gdyż  kolory lśnią i błyszczą.
•    Do malowania ścian proponujemy następujące produkty:
matowe - Tikkurila Optiva Super Matt [3], Tikkurila Optiva Matt [5],  Tikkurila Feelings Interior Paint
satynowe - Tikkurila Optiva Satin Matt [7], Tikkurila Joker
półmatowe - Tikkurila Optiva Semi Matt [20], Tikkurila Luja Semi Matt
 

Przed malowaniem


•    Malowanie ś˜cian to dˆługotrwałˆy proces, dlatego warto starannie się do niego przygotować. Zanim rozpoczniesz malowanie ś˜cian, warto przeczytać zalecenia znajdujące się w karcie technicznej lub na opakowaniu produktu.    
•     Zabezpiecz wszystkie powierzchnie niemalowane przed zachlapaniem.  Niektóre farby mogą trwale uszkodzić malowane elementy.  
•    Sprawdź, czy powierzchnia przeznaczona do malowania jest czysta i bez uszkodzeń.  Wszelkie zabrudzenia będą wpˆływać negatywnie na przyczepno˜ść farby do podˆłoża.  Każdą ˜ścianę przed malowaniem należy odkurzyć, umyć oraz uzupeˆłnić ubytki je˜śli takowe występują i następnie caˆłą powierzchnię zagruntować.      
•    Gruntowanie przy użyciu odpowiedniego produktu pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.  Ponadto prawidˆłowo zagruntowana powierzchnia o wiele lepiej "przyjmuje" farbę, co w efekcie gwarantuje lepszą i dłˆuższą eksploatację.
•    Warto pamiętać, że kolor farby podkłˆadowej powinien być zbliżony pod względem nasycenia barwy do farby nawierzchniowej.  Ten zabieg pozwala nam na uzyskanie koloru na ścianie już podczas malowania farbą gruntującą.   Zmniejszamy w ten sposób krotność malowania i, co za tym idzie, malujemy ekonomicznie.    

Podczas malowania


•    Prace związane z malowaniem ścian należy rozpocząć od dokładnego wymieszania produktów.
•    Optymalna temperatura do malowania wnętrz wynosi 5 - 25 °C.   
•    Wilgotno˜ść względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80%.   
•    W pierwszej kolejno˜ści należy pomalować sufit.  Malowanie ś˜cian powinno być przeprowadzone w drugiej kolejno˜ści.  Rozpoczynamy od malowania wzdˆłuż narozników, listew i przewodów. Następnie przechodzimy do małˆych powierzchni, a większe zostawiamy na koniec.  Farbę nanosimy spokojnymi pociągnięciami waˆłka w górę, a następnie w dółˆ.  Powierzchnię malujemy kilkakrotnie w różnych kierunkach.  W czasie malowania połˆowa waˆka powinna pokrywać pomalowaną wcze˜śniej powˆłokę.
•    Jeżeli w pokoju panuje niska wilgotno˜ść i/lub wysoka temperatura, malowanie ś˜cian za pomocą farb wodorozcieńczalnych może sprawiać trudnoś˜ci . Mogą one zbyt szybko wysychać podczas malowania co może spowodować efekt smużenia.   
•    Dopuszcza się delikatne rozcieńczenie farby zgodne z zaleceniami zawartymi w karcie technicznej, które pomoże nam w malowaniu podczas nakˆładania pierwszej warstwy w niekorzystnych warunkach (niska wilgotno˜ść, wysoka temperatura).   
•    Za wysoka wilgotno˜ść w pomieszczeniu może wydˆłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w poˆłysku.    
•    Malując kolejne fragmenty powierzchni ś˜cian, ˆłączmy je zgodnie z zasadą ""mokro na mokro"".  W celu ujednolicenia powierzchni i eliminacji smug pomalowany fragment wygˆładźmy delikatnymi ruchami waˆłka. Żeby zastosować się do tej zasady duże powierzchnie malujmy w min. 2 osoby (w pojedynkę nie jeste˜my w stanie tego zrobić).
•    Je˜żeli malowanie ˜ścian ma być kontynuowane następnego dnia, należy wałˆek lub pędzel wˆłożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć.

Po malowaniu


•    Bezpośrednio po malowaniu ścian należy usunąć maskującą taśmę malarską.
•    Następnie, warto zapewnić odpowiednią wentylację w pokoju i wietrzyć pomieszczenie do zaniku zapachu.
•    Farba powinna dobrze wyschnąć.  Niewystarczajace jest wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby.   W zależności od produktu i grubości powłoki schnięcie (pełne utwardzenie) może trwać od kilku dni do nawet czterech tygodni. Malowanie ścian zatem jest procesem o wiele krótszym, aniżeli wysychanie i doprowadzanie pomieszczenia do stanu użytkowania.
•    Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby lub lakieru, puszkę trzeba dokładnie zamknąć i odwróć do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.
•    Płˆynnych pozostaˆło˜ści nie wylewać do kanalizacji. Należy je przekazać firmom specjalistycznym, posiadającym stosowne zezwolenie w celu utylizacji.  Puste opakowania należy oddać do odzysku. Informacje o firmach zajmujących się utylizacją opakowań w danym regionie można znaleźć w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy. Z regułˆy w każdym mieś˜cie działˆa kilka takich punktów odpowiedzialnych za zbiórkę materiaˆłów przeznaczonych do utylizacji. 

 

Żródło zaczerpnięte ze strony www.tikkurila.pl

Partner
Aerosole, środki ochrony karoserii (2)
Partner
Akcesoria malarskie (6)
Partner
Farby bazowe do mieszalnika (3)
Partner
Farby do metalu (3)
Partner
Farby do ścian wewnętrznych (9)


Partner
Farby olejne / emalie (4)
Partner
Farby Tynki zewnętrzne (2)
Partner
Kleje, gipsy, narożniki (1)
Partner
Kołki, wkręty, tarcze do cięcia, wiertła (1)
Partner
Miotły, zamiatacze (1)


Partner
Ochrona i dekoracja drewna (3)
Partner
Papier, płótno, siatki ścierne (1)
Partner
Rozcieńczalniki (1)
Partner
Silikony, kleje montażowe pianki (2)
Partner
Systemy ociepleń (1)



stat4u
Osób online: 1
Dulux Centrum Malarskie - Tęcza Wolsztyn - www.teczawolsztyn.pl 2015 - 2024.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia" .